Gdzie ma zastosowanie grafika wektorowa i rastrowa?

Co to jest grafika rastrowa?


Ten rodzaj grafiki tworzony przez popularne programy typu Paint, Photoshop, Corel Photo-Paint wykorzystywany jest zarówno przy prostych projektach, jak i do bardziej skomplikowanych prac i retuszu fotografii. Obraz grafiki rastrowej zapisany jest przy pomocy dużej liczby maleńkich kwadratowych punktów zwanych pikselami. Popularne formaty plików grafiki rastrowej to: jpeg, jpg, png, gif, raw, tiff, cpt.

Co oznacza grafika wektorowa?Projekty są tworzone przy użyciu figur geometrycznych i zapisywane w pamięci jako wzory matematyczne, dzięki czemu łatwo można skalować taki projekt bez utraty jakości i zawiera on niewiele miejsca na dysku. Popularne programy do tworzenia grafiki wektorowej to CorelDraw oraz Ilustrator. Pliki grafiki wektorowej mają rozszerzenia takie jak: cdr, ai, pdf, swf, svg, eps.

Czym różni się grafika rastrowa od wektorowej?


Różnice między grafiką wektorową a grafiką rastrową są najbardziej widoczne przy skalowaniu projektów. Projekt stworzony w grafice wektorowej jest w pełni skalowany, co oznacza, że można go dowolnie powiększać bez utraty jakości. Projekt wykonany w grafice rastrowej przy powiększaniu znacznie traci na jakości, ponieważ pojawiają się widoczne piksele. Dlatego tworząc na przykład logo firmowe lepiej wykorzystać program do tworzenia grafiki wektorowej. Wiadomo, że logo firmowe będzie często skalowane do dużych rozmiarów np. podczas tworzenia reklam do druków wielkoformatowych. Grafika rastrowa natomiast idealnie nadaje się do retuszowania i edycji zdjęć fotograficznych oraz do tworzenia projektów na potrzeby Internetu gdzie formaty projektowanych reklam są niewielkie.
Drugą różnicą jest szczegółowość projektu. Grafika rastrowa jest bardziej szczegółowa, w programie rastrowym łatwiej uzyskać niesamowite efekty prac. Przezroczystości, gradienty czy cienie są lepiej dopracowane w grafice rastrowej. Grafika rastrowa często bazuje na fotografii cyfrowej, co daje dużo większe możliwości projektowe m.in. fotomontaże. Trzecią różnicą jest waga i rozmiar pliku. Grafika wektorowa potrzebuje mniej pamięci, przez co pliki z reguły są mniejsze niż w przypadku grafiki rastrowej.

Podstawowe różnice miedzy grafiką rastrową a wektorowąskalowanie projektu (stratne w grafice rastrowej i bezstratne w grafice wektorowej)
sposób przechowywania informacji (w grafice wektorowej informacja przechowywana jako krzywe a w rastrowej jako bitmapa)
szczegółowość projektu (w grafice bitmapowej jest duża a w grafice wektorowej mała)
rozmiar pliku (pliki grafiki rastrowej z regóły są większe niż pliki grafiki wektorowe)

Gdzie wykorzystujemy grafikę wektorową?

 • logotypy firmowe, infografiki, mapy, ilustracje, flagi, herby
 • druki wielkoformatowe m.in. banery reklamowe, tablice informacyjne, reklama na samochód lub autobus
 • plakaty, rollupy
 • gazetki reklamowe, katalogi ofertowe
 • projekty etykiet, metek, przywieszek
 • proste projekty typu ulotki, wizytówki
 • kalendarze, teczki firmowe
 • papier firmowy, druki samokopiujące

Gdzie znajduje zastosowanie grafika rastrowa?

 • reklamy w social media
 • retusz fotografii cyfrowych
 • webdesign
 • banery internetowe
 • proste projekty typu ulotki, wizytówki

Paulina Karpińska

grafik komputerowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.