Tektura lita czy falista – którą wybrać?

5/5 - (1 ocena)

Tektura – najgrubszy materiał papierniczy, używany najczęściej do produkcji opakowań. Tektura może być jedno lub wielowarstwowa.

Wybierając tekturę, powinniśmy brać pod uwagę jej przeznaczenie.

Tektura lita

Tektura lita jest jednowarstwowym arkuszem papieru o grubości około 1 mm jest lekka a jednocześnie wytrzymała i odporna. Tektura lita idealna jest do produkcji opakowań kartonowych, które przeznaczone są do lekkich produktów np. opakowania do ciast, do lekarstw, do bielizny.

Tektura falista

Tektura falista jest grubsza i znacznie bardziej wytrzymała od tektury litej, dzięki zastosowaniu kilku warstw i pofałdowanej budowy. Tektura falista jest sztywna i odporna na zgniatanie. Tektura falista może mieć nawet do 6 mm grubości.

tektura falista
tektura falista

Wyróżniamy tekturę falistą 3-warstwową (fala E, B, C) lub 5-warstwową (EB, BC). Tektura 3-warstwowa stosowana jest m. in. do produkcji pudełek kartonowych z przeznaczeniem na buty, szkło, porcelanę, lekki sprzęt RTV lub AGD. Tektura 5-warstwowa jest najmocniejsza stosowana przy przeprowadzkach lub do produkcji opakowań kartonowych z przeznaczeniem na ciężki sprzęt AGD, RTV.